16. oktoober - Maailma Seljatervise Päev
Alates 2012 on Maailma Kiropraktika Föderatsioon nimetanud 16. oktoobrit Maailma Seljatervise Päevaks. Maailma Seljatervise Päev on üheks osaks ülemaailmses programmis "Bone and Joint Decade". Sel aastal on Maailma Seljatervise Päeva põhiteemaks "Selja Tervis Töökohas", fokusseerides teadlikkuse tõstmisele ja seljavigastuste vältimisele.
Alaseljavalu on väga levinud tervisehäire: hinnanguliselt 84–90% inimestest on mingil eluperioodil seda kogenud. Ligikaudu 15–20% täiskasvanud inimestest tunneb igal aastal seljavalu ja 39% neist pöördub arsti poole abi saamiseks. Probleemi olulisust näitab fakt, et alaseljavalu on alla 45aastaste isikute puude peamiseks põhjuseks. Kaela-, õla-, käevalu on sagedane arsti poole pöördumise põhjus. Hinnanguliselt kaks inimest kolmest kogeb mingil eluperioodil kaelavalu. Kaelavalu on ka sage töövõimetuse põhjus.
Käesolevat artiklit lugedes te ilmselt istute. Lühidalt istumine, et puhata või füüsilisest koormusest taastuda, on meie kehale praktiliselt hädavajalik, kuid tänapäeva elustiil sunnib meid pidevalt istuma. Olgugi, et istumine võib tunduda mõnus ja kerglane tegevus, on meie kehad loodud liikumiseks, täpsemalt, mitmekülgseks liikumiseks.
Meie 360+ liigest koos ligikaud seitsemsaja lihasega on disainitud keha liigutama kiirelt, aeglaselt, tugevalt ja õrnalt, kuid mitte jääma passiivseks. Meie verevarustus sõltub lihaste aktiivsusest. Närvirakud teevad liikumisel tööd ning liikumine säilitab naha elastsust.
Pikalt istumine ette küürutatud asendis - õlad ettepoole rullis, alaselg kumer - paneb liigselt rõhku lülivaheketastele ning soodustab kiiret kulumist alaseljas. Ettepoole istumine vähendab ka rinnakorvi ruumala, mõjutades meie hingamist pinnapealseks ja ebaefektiivsemaks.
Lisaks eelnimetatule põhjustab istumine ensüümide (lipoprotein lipase) deaktiveerimist, drastiliselt vähendades veres ringleva rasva effektiivset hävitamist.
Uuringud näitavad, et istumine on seotud teatud tüüpi vähi ja südameprobleemidega ning võib olla ka faktoriks diabeedi tekkele.